Kaplı Kırmızı Yangın Hortumu

Kaplı kırmızı yangın hortumu yangın hafifletmek ya da bir yangını söndürmek için basınçlı suların yangının olduğu yere taşınmasını sağlayan araçlardır. Hortumları sarılı vaziyette bina girişlerinde okulların zemin katlarında veya her katında ayrı ayrı görmek mümkündür. Bu hortumların kullanımı, bir yangınla mücadele ederken çok yardım sağlar.

Kullanımı ile yangını optimize etmek ve kontrol altına almak çok kolaylaşır. Bu ekipman ve alet, tercihen eğitimli personel tarafından çalıştırılmalı ve kullanılmalıdır. Nasıl çalıştıkları hakkında bir fikir sahibi olmak da önemlidir. Bu tip hortumlar genellikle içlerinde dolaşan suyun etkileyici bir güce ulaştığı yüksek basınçlarla çalışırlar ve bazen de nasıl kullanıldığı ile ilgili eğitime sahip değilseniz kullanımı zor olabilir.

Yangın Hortumu Özelliği!

Bu elemanlar, itfaiyeciler tarafından bir tedarik kaynağından yangına yüksek basınçlı su taşımak için kullanılan esnek bir boru olarak da tanımlanabilir.

Ana özellik olarak, yangın hortumlarının sentetik neopren iç borudan yapıldığı söylenebilir. Bu boruya sürekli %100 polyester elyaftan bir dış katman eklenerek boru gerekli sağlamlığa ulaştırılır.

Hortumlar kullanmak için çok fazla esneklik gerektirdiğinden, bu katmanlı yapılar itfaiyecilerin hortumları daha yönetilebilir bir şekilde kullanmalarını sağlar. Ek olarak, hortumlar çoğu durumda su geçirmez olmalıdır, bu da pürüzsüz iç astar sayesinde mümkündür. Kaplı kırmızı yangın hortumu en dayanıklılarındandır.

Ana özellik olarak 10 ile 15 metre arası uzunluktaki hortumların aşınmaya ve küflenmeye karşı dayanıklı olmasına dikkat edilmelidir. Bu, üretildikleri polyester elemanlardan kaynaklanmaktadır.

En Yaygın Yangın Hortumu Türleri!

  • Yüksek basınçlı hortum
  • Dokuma Ceket Hortumu
  • Tek Ceket Su Geçirmez Hortum
  • Sert Ceketli Esnek Giriş Hortumu.

Yangınla mücadelede yangın hortumları ciddi şekilde zarar görebilir. Uzun süreli kullanımlarını garanti edile bilinmesi için kullanımından sonra onlara bakmak gerekir.

Hortumların uğradığı başlıca zararlar şunlardır:

  • Mekanik, Termal, Kimyasal

Çoğu durumda, hortumların onları kullanan kişi tarafından aşındırılması veya kötü bakımı ömürlerini azaltmaktadır. Bir yangın hortumunun ömrü ile ilgili en önemli faktörlerin başında bakımı gelir. İyi bakıldığında kaplı kırmızı yangın hortumu çok uzun süreler rahatlıkla kullanılabilir ve alım esnasında tercih edilebilir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?