Yangın Eğitimi Yönetmeliği

Yangın Eğitimi Yönetmeliği

Yangın Eğitimi Yönetmeliği

Yangın eğitimi yönetmeliği yangılara karşı korunmak, oluşan yangınların etkisinin en az düzeye indirmek, can ve mal kayıplarının yaşanmasının önüne geçmek için hazırlanmıştır. Yangına karşı yönetmelik Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının çıkarmış olduğu 25311 sayılı resmi gazetede yer alan iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğinin 8. Maddesinde geniş kapsamlı olarak yer almaktadır.

Yangın Eğitimi Yönetmeliğinin Dayanağı

Yangın eğitimi yönetmeliği dayanağı olan 25311 sayılı yönetmelikte, işyerlerinin yangından korunması için işveren yüklenen sorumluluğu göstermektedir. Bu kapsamda ilgili yönetmelik maddesine göre,

  • İşveren, iş yerinde alanın büyülüğü ve yapılan işin özelliği ile ilgili olarak çalışan işçilerin güvenliği ve tahliyesi için tedbirler alacaktır. Ayrıca yangınlara karşı gerekli yerlere kolay irtibata geçmek için düzenlemeler yapmalıdır. Bunu için işverenler bu konulara hakim kişi veya kişiler görevlendirmelidir.
  • İş veren işin mahiyeti ve oluşabilecek sorunlar karşısında işçileri bilgilendirmek ile yükümlü olmak ile birlikte herhangi bir sorun ile karşılaşılması durumunda güvenli yerlere geçesi için talimat vermeli ve bu imkanı kolaylaştırmalıdır.
  • İşveren, işçilerin herhangi bir şekilde tehlikeyi üst amirlerine haber veremediği takdirde, bulunulan durumlarda kendi teknik bilgi ve becerisi ile kurtulma imkanı bulabilecek eğitimleri sağlamalıdır.

Yangın eğitimi yönetmeliği genel olarak yangına neden olacak olan durumların işçiler tarafından bilinerek, yangının en az maddi ve manevi zarar ile atlatılmasını amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda işverene büyük yükümlülükler vermektedir.

Yangın Eğitiminde Doğru Karar

Yangın eğitimi yönetmeliği kapsamında her türlü imkanı sunmak, donanım ve beceri kazandırmak için firmamız kusursuz olarak eğitim hizmeti vermektedir. Böylece iş yeri yangınlarının hem işverene hem de işçilere zarar vermesini önlemekteyiz.

Firmamız alanında uzman personeli ile vermiş olduğu eğitiler ile sadece Yangın eğitimi yönetmeliği maddeleri içerisinde yer alan işçi ve işverenler bilgi vermemekte olup, herkesin normal hayatta karşılaşabileceği yangınlara karşı doğru ve zamanın müdahale bilgisini sunmaktadır. her türlü yangına karşı hem teori hem de uygulamalı eğitim vererek, iş yeri haricinde ev, orman, araba vb. yangınlarına karşı nasıl kontrol altına alınacağı hakkında gerekli donanımı sağlamaktadır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?