Yangın Eğitiminin Önemi

Yangın Eğitiminin Önemi

Yangın Eğitiminin Önemi

Yangın eğitiminin önemi konusu, beklenmedik bir anda meydana gelebilecek yangın olayına karşı, soğukkanlılık içerisinde yangına zamanında müdahale edilmesini göstermektedir. Yağının daha fazla alana yayılmasını önlemek, oluşabilecek maddi ve manevi zararın önüne geçmek ve yangın çıkmadan gerekli olan güvenlik tedbirini almak önemi gösterir. Yangın eğitimi başlangıç eğitimi olup herkes tarafından bilinmesi gerekmektedir.

Yangın Eğitimi Sonrasında Kişilerin Edindikleri

Yangın eğitiminin önemi konusu, eğitim sonunda kişilere sağladığı donanım ve bilgi ile kendini göstermektedir. İster devlet zorunlu tutsun ister ise öğrenmek amacı için oldun yangın eğitimin kişilere katmış olduğu faydalar şöyle sıralanmaktadır,

  • Yangınların hangi sebepten çıkabileceği konusunda bilgi sahibi olur ve gerekli tedbirler ile yangın çıkması engeller.
  • Söndürme malzemelerinin nerede olduğunu, ne özellikleri bulunduğunu ve nasıl kullanılması gerektiği bilgisine sahip olur.
  • Yangınların çeşitlerini bilir ve bu konuda en etkili olan söndürücü malzemeyi kullanır.
  • Yangın esnasında kendisi ve çevresindekiler için bir kaçış yolu düzenler.
  • Tahliye işleminin ardından toplanma merkezlerinde nasıl davranılması gerektiğiniz bilir.
  • En başta, yangın daha küçükken yapacağı müdahale ile yangını söndürmeyi başarır.
  • Yangın eğitiminin önemi kapsamında yangının ne tür tehlikeler yaratacağını bilir ve yayılmasını önleyici tedbirler alır.

Kişilere katmış olduğu bu özellik sayesinde yangın eğitimi, yangınların kişi ve iş yerleri için büyük sorun olmaktan çıkarmaktadır.

Yangın Eğitimi Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Yangın eğitiminin önemi verilecek olan eğitimin süresinin yeteri kadar olup olmadığı ile bağdaştırılabilir. Yangın eğitimi genel olarak herkese aynı sürede ve aynı içerikler ile verilmektedir. Ancak bazı durumlarda kişilerin çalıştıkları iş yerlerinde bulunan durum neticesinde hem teori dersleri hem de uygulama eğitimlerinin süresi uzatılmaktadır.

Yangın eğitiminin önemi konusunda gerekli bilgi ve becerilerin kazanılmasında önemli bir paya sahip olan firmamız ile sürdürülecek eğitimler, çalışana sektör, karşılaşılabilecek yangın çeşitleri, müdahalenin doğruluğu baz alınarak, kişilere gerekli deneyimi sağlayacak kadar, zaman uzunluğunda olmaktadır. Firmamız yardımı sizlerin becerisi ile birleşerek, yangınlara hem kolay hem de etkili bir şekilde müdahale etme imkanı sunmaktadır. Artık yangılar ya oluşmayacak ya da kısa süre içinde kontrol edilecektir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?