Yangın Hidrantları ve Anahtarları

Hepimizin hayatında karşılaşabileceği ve birçok can ve mal kaybına sebep olan yangınlar için önlem almamız ve dikkatli davranmamız gerekir. Özellikle, yangın anında itfaiyelerinde su konusunda eksiklik yaşaması durumunda, ek desteklerin kullanılması çok önemli olur. Yangın hidrantları ve anahtarları bu nedenle kullanılmaktadır. Hidrantlar, yangın çıkması anında, daha hızlı bir şekilde müdahale edilebilmesi için itfaiye ekiplerince kullanılan ve su kaynağı sağlayan malzemedir. Yerüstü ve yeraltı çeşitleri ile büyük alanlarda çok önemli bir yere sahiptir. Şimdi sizlere bu tür hidrantlardan ve üretimimizden bahsedelim.

Yangın Hidrantları ve Anahtarları Nelerdir?

Yer altı hidrantlarınının ana kısmı yer altındadır ve kapak kısmı ise yerin üstünde bulunur. Yere bakıldığında dik konumunda bulunmasının yanında, tek bir çıkışı bulunmaktadır. Yangın hidrantları ve anahtarları açısından bakıldığında, hidrant anahtarları, kumanda milinin açılmasında kullanılır. Bu milin çevrilmesi ile kolay bir şekilde açılıp kapatılabilir. Şimdi sizlere bu hidrantlar ve anahtarlarının özelliklerinden bahsetmeye çalışalım.

  • Yangın Hidrantları

Yağın hidrantlarının genel itibari ile üç farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler ise; yeraltı hidrantı su almak borusu (ikili vanalı), yeraltı hidrantı su alma borusu (tekli vanalı) ve yerüstü yangın hidrantıdır. Tüm bu çeşitlerine bakıldığında, hepsinin kullanımı itfaiye ekiplerinin acil durumlarda hayatlarını kurtarmaktadır. Genel anlamda itfaiye araçları bu hidrantlardan su alırlar. Fabrika ve fabrika gibi büyük alanlarda, şehir merkezlerinde itfaiye araçlarının acil su taleplerine, yerüstü yangın hidrantları cevap vermektedir. Otomatik boşaltması olmasının yanında ayrıca demir döküm malzemeden üretilir.

  • Hidrant Anahtarları

Yerüstü hidrantların aktif hale getirilmesi için kullanılır ve çok amaçlı olması ile dikkat çekerler. Tutma kolunun kauçuk kaplı olması ile beraber, çelik malzemeden üretilmektedir. Küçük boylu ve çok amaçlı türleri de bulunmaktadır. Çok amaçlı türleri, demir döküm malzemeden üretilmektedir.

Yukarıda bahsedilen ürünlerin üretimi, AFK Yangın firmamızda, alanında uzman ve eğitimli personeller ile gerçekleştirilmektedir. Firmamızın 52 yılı aşkın bir deneyimi olduğundan dolayı, tüm yangın ve iş güvenliği ekipmanlarının yanında, ayrıca danışmanlık hizmeti de verilmektedir. Yangın hidrantları ve anahtarları hakkında ek bilgi alarak, üretim aşamalarını ve stratejilerini bizlerden öğrenebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?