Yangın Hortumu Fiyatları Neye Göre Değişir?

Yangın Hortumu Fiyatları Neye Göre Değişir?

Yangın Hortumu Fiyatları Neye Göre Değişir?

Yangın başlangıç anında veya ilerleyen durumlarda müdahale etmek için kullanılan yangın söndürme aparatlarının başında yangın hortumu gelir. Yaşanan bu olumsuz durumun zararlarını minimuma düşürmek için yangın hortumu fiyatları değil hortumun özellikleri dikkate alınır. Çoğunlukla bina içlerinde bulunan yangın dolaplarındaki hortumlar otuz metre uzar. Bu nedenle büyük sınıfına giren binalarda belirli aralıklarda yangın dolapları bulunur. TSE kalite standartlarına uygun üretim yapan firmalar tercih edilmelidir. Özellikle kullanılan yangın hortumunun yüksek sıcaklığa ve basınca dayanıklı olması gerekir.

 Yangın Hortumu Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Meydana gelen bir yangını söndürmek için kullanıldığı düşünüldüğünde yangın hortumu fiyatları normal gelir. Yangın anında hızlı bir şekilde açılıp alevlerin üzerine tazyikli su gönderdiği için önemli bir araçtır. Ancak yangın hortumu fiyatları bazı durumlarda değişiklik gösterebilir. Bu durumlar şunlardır:

  • Satın alınan her maddede olduğu gibi alınan ürün miktarı fiyat üzerinde etkilidir.
  • Ticari firmalar yangın hortumu fiyatı üzerinde daha rahat pazarlık yapabilmektedir.
  • Yangın hortumu fiyatları belirlenirken yapılan hammaddesi de etkili olmaktadır.
  • Kullanılan uzunluk da fiyat üzerinde belirleyici rol oynar.
  • Makara ve hortum vanasının kalitesi de yangın ekipmanlarının fiyatını değiştirir.
  • Üretici firmanın tecrübesi ve üretim şekli de etkilidir. Seri üretim yapan firmalar daha uygun fiyatlı satış yapabilirler.

Fiyatı ne olursa olsun yangın hortumu alışverişinde dikkat edilmesi gereken en önemli özellik işlevsel olmalıdır. Yangın hortumundan beklenen işlevi yerine getirmesi gerekir.

 Yangın Hortumlarının Özellikleri

Birçok alan için zorunlu bulundurulan yangın hortumları farklı özellikleri bulundurur. Yangın hortumları teknik şartnamesi gibi belgelerle bir yangın hortumunda bulunması gereken özellikler belirlenir. Yangın hortumu üreten firmalar da bu standartlara uymak zorundadır. Özellikle TSE belgesi bulunmayan firmalardan alışveriş yapmak yanlıştır. Hayati öneme sahip olabilen yangın söndürme ekipmanları almak için iyi araştırma yapmak gerekir. Özellikle bu işe gönül vermiş tecrübeli firmalar tercih edilmelidir.

Yangın müdahale ekipmanları alındıktan sonra da belirli periyotlarda bakımının yapılması önemlidir. Yangın anında içi boş bir yangın tüpünün bir faydası olmayacaktır. Bu nedenle boşalan veya tarihi geçmiş yangın tüpleri doldurulmalı ve bakımı yapılmalıdır. Yangın hortumu fiyatları ve hortumun özellikleri hakkında detaylı bilgi almak için bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?