Kapsız Beyaz Yangın Hortumu

Yangın hortumları en etkili yangın söndürme sistemlerinden biridir. Kapsız beyaz yangın hortumu da bunlardandır. Ofislerde, havaalanlarında, hastanelerde, otellerde, endüstriyel tesislerde, alışveriş merkezlerinde, binalarda vs. bulunurlar. Böylece itfaiyeciler basınç altında suyu yangının olduğu yere taşıyabilir. Farklı tipte yangın hortumları vardır. Her bir yangın hortumunun da belirli özellikleri ve kullanımları bulunur.

Yangın Hortumları Neden Kullanılır?

Yangın hortumları, itfaiyenin yangınları söndürmek için en çok kullandığı elemanlardır. Hortumlar, ekiplerin basınçlı suyu yangının meydana geldiği yere taşımasına izin veren esnek bir borudan oluşur. Yangın hortumlarının güvenli olması önemlidir. Bunun için esnek, su geçirmez olmasının yanı sıra pürüzsüz de olmalıdır. Kapsız beyaz yangın hortumu bu özellikleri taşır.

Hortumlar kullanım amaçlarına göre belirli malzemeler ve belirli bir iç çap genişliğinde tasarlanır. Bu nedenle, en yaygın yangın hortumu türleri şunlardır:

Yaygın Yangın Hortumu Türleri!

Yüksek basınç hortumu: Çapı 19 ile 25 mm arasında değişir. Hem kapak hem de iç boru kauçuktan yapılmıştır ve ayrıca tekstil takviyesine sahiptir.

Dokuma ceket hortumu: İç boru kauçuktur, ancak kapak kumaşla güçlendirilmiş bir veya iki kumaştan daha fazladır. Çap: 25 ila 150 mm’dir.

Basit ceket su geçirmez hortum: Hem kapak hem de iç hortum, polimer malzemelerden yapılmıştır ve kumaşla güçlendirilmiştir. 12,5 mm’den 38 mm’ye kadar çapı vardır.

Sert Ceket Esnek Giriş Hortumu: Kapak ve iç hortum kauçuktan yapılmıştır ancak tekstil malzemelerine ek olarak helisel plastik veya tel ile güçlendirilmiştir. Çapı 65 mm’den 150 mm’ye kadardır.

İtfaiyeler İçin Yangın Hortumları!

İtfaiye araçlarında besleme hatları olarak çoğu durumda büyük çaplı hortumlar kullanılır. Bu hortumlar su ile yüklendiğinde çok ağırlaşır ve hareket ettirilmesi çok zorlaşır.

Buna karşılık, küçük çaplı hortumlar, elde kullanım için mükemmeldir. Su ile yüklendiklerinde çok sertleşmezler ve esnekliklerini korurlar. Bu küçük çaplı borular binaların içinde de kolaylıkla taşınabilirler.

Binalarda kullanım için küçük kapsız beyaz yangın hortumu önerilebilir. Hem kullanımı rahattır ve hem de su ile yüklendiğinde taşıması kolaydır. Bu hortumu rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Binanızda çok fazla yer kalmaz ve ihtiyacınız olduğunda çok hızlı bir şekilde kullanıma hazır hale gelir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?