Yangın Hortumu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Neredeyse tüm maddelerde meydana gelebilecek aşırı ısınma sonucu yayılan ısıya yangın adı verilir. Yangın hadisesinin sebepleri arasında bilgisizlik, tedbirsizlik, ihmal, sigara gibi unsurlar gelir. Bu gibi sebeplerle çıkan yangınlara doğal afet demek doğru değildir. Sadece doğa olayları sınıfına dahil olan yıldırım düşmesi sonucunda veya güneş ışınlarına bağlı olarak meydana gelen yangınlara doğal afet denilebilir. Her nerde olursa olsun yangınlara erken müdahale önemlidir. Genellikle yangın hortumu kullanılarak yangınlar söndürülür. Türkiye’de yangından koruma yönetmenliğine göre dört farklı söndürme sistemi vardır. Bunlar:

  • Sulu Söndürme Sistemleri,
  • Gazlı Söndürme Sistemleri,
  • Köpüklü Söndürme Sistemleri,
  • Kimyasal Söndürme Sistemleridir.

 Yangın Hortumu Çeşitleri

Acil müdahale durumunda kullanılmak üzere yangın dolapları içerisinde bulunan yangın hortumları farklı malzemelerden üretilmektedir. İç dış kaplı yangın hortumu, yarı sert yangın hortumu, içi kauçuk yangın hortumu, içi pvc yangın hortumu, bezli su hortumu gibi çeşitleri bulunmaktadır. Ayrıca kendine ıslatan yangın hortumu ve spiral emiş hortumu da olmaktadır. Genellikle kırmızı renkte olan yangın hortumları beyaz, yeşil veya siyah da üretilir.

Yangın hortumu kadar dolabı da önemlidir. Dolapla beraber hortum sarma makinaları, hortum bağlama makinaları veya hortum aksesuarları da özenle seçilmelidir. Hortumlar belirli bir standart ölçüde olmalıdır. Aynı zamanda belirli özelliklere de sahip üretilmiş olanları tercih etmek gerekir.

 Yangın Hortumunun Kullanım Alanları

Yangın söndürme hortumları köpük, yanıcı, sıvı kimyasal maddeler veya yakıtların söndürülmesi için kullanılır. Köpüklü yangın söndürme sistemlerinde kimyasal içeriklerine göre protein veya sentetik bazlı köpük çeşitleri vardır. Bu sistemler uçak hangarları, yakıt dolum istasyonları ve askeri amaçla açık ve kapalı depolarda kullanılmaktadır. Orman yangın savunması için de köpüklü yangın söndürme sisteminde yangın hortumu kullanılır.

Yangına müdahale için öncelikle binaların, iş yerlerin ve alışveriş merkezlerinin tehlike sınıfı belirlenir. Tehlike sınıflandırmasına göre gerekli önlemler alınır. Ulaşılması en kolay yere yangın söndürme sistemi kurulur. Bu sistemde önceden belirtilmiş standartlara uygun bir şekilde yangın hortumu kullanılmalıdır. Doğru uzunlukta ve söndürme sistemine uygun olan yangın hortumu kullanılmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?