Yangın Söndürme Köpük Çeşitleri

Yangın Söndürme Köpük Çeşitleri

Yangın Söndürme Köpük Çeşitleri

Yangın söndürme köpük çeşitleri kullanım amaçlarına ve yangın türlerine göre sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırmanın amacı, yangını daha kısa sürede söndürerek büyümesini ortadan kaldırmaktır. Yangın köpüğü sınıflandırmasının diğer bir amacı da köpük içinde bulunan bileşenlerin yangının kaynaklandığı maddeler ile etkileşime girerek ateşin büyümesine neden olmasıdır. Bu nedenle yangın söndürme köpükleri çeşitlendirilmiştir.

Yangın Söndürme Köpüğü Çeşitleri Hakkında

Yangın söndürme köpük çeşitleri sınıflandırılması yapılırken köpüğün bileşenleri ve söndürmedeki kullanılacağı yangın türüne göre çalışmalar yapılmıştır. Köpüğün kullanılacağı yere göre üretim yapılması köpüğün söndürme performansını arttırdığı gibi etki süresini kısaltır. Yangın söndürme köpüklerinin çeşitleri şunlardır;

  • Sentetik köpük; kâğıt, tekstil, ağaç, havalandırma kısımlarında, doğalgaz, Lpg ve katı yangınları söndürmek için kullanılan köpüklerdir. Sentetik köpük hidrokarbon surfaktanların kombinasyonlarından üretilmektedir ve yüksek hacimli stabil kabarcıklar oluşturur.
  • Protein köpükler; hidrolize edilmiş proteinlerden elde edilen ve büyük kullanım amaçları için üretilen düşük genleşmeli köpüklerdir. Isı dayanımı ve yoğun yapısı nedeniyle gemilerde akaryakıt depolarında tercih edilir.
  • FFFP Köpükler: AFFF akıcı film yapısı köpük konsantreleri; düşük genleşmeli ve yüksek genleşmeli olarak üretilebilir. 6 konsantrelerde ve özellikle akaryakıt, petrol depolama, petrokimya tesislerinde kullanılır.
  • AFAR-AR Alkole Dirençli Köpükler; Bu köpük türü özellikle alkol, isopropanol, etil asetat, toluol ve solvent yangınlarını söndürmek için kullanılır. Bu köpüklerin oluşturduğu polimer tabaka özelliğinden dolayı alkol yangınında direnç tabakasından dolayı yangını söndürür.
  • AFFF-PLUS; üniversal bir köpüktür. Özel biyolojik hammaddeler kullanılarak üretilir. Özelliğinden dolayı her yangın türün de kullanılır.
  • KLASS A; A sınıfı yangınlar için özel olarak üretilmiştir. İtfaiye araçları, CAFS sistemli araçlar, yangın söndürme helikopterleri ve uçaklarında kullanılan bir köpüktür.
  • KLASS B; B sınıfı yangınlarda kullanılır. Akaryakıtlarda, hidrokarbon yangınlarında ve her türlü yangın söndürme sistemlerinde uygulanabilir. Kara ve hava araçlarında, CAFS sistemlerinde de uygulanabilir.
  • FIRE SUPPRESANT; Potasyum esaslı bir köpüktür, mutfakta davlumbazdan kaynaklanan yangınlarda kullanılır. Suyla karıştırılarak kullanılır.

Hizmetlerimiz

Yangın söndürme köpük çeşitleri satışı yaparken öncelikle kullanılacak yeri görerek hangi köpük türünü kullanmanız gerektiğini sizlere bildiriyoruz. Amacımız olası yangınlara büyümeden doğru müdahalenin yapılmasıdır. Sizlere de bu alanda bizlerle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?